DUSZA „LATA” z cyklu lekcja malarstwa inaczej – wakacje 2014 r.

W dniu 26 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół nr 3  Zamościu namalowany został obraz pt. Dusza „LATA”. Były to warsztaty  artystyczne skierowane do uczniów. Głównym założeniem tego projektu jest  nakierowanie wrażliwości młodego człowieka na kolor  i światło.

     Zadanie polegało na  zaprojektowaniu i namalowaniu ogromnego obrazu plenerowego na płótnie. Uczniowie mieli  zaprezentować swoje emocje i odczucia związane z nadchodzącymi wakacjami oraz czasem wolnym od nauki.

    Za pomocą świata kolorów w sposób instynktowny wydobywało się twórcze myślenie. Dzieci  z ogromną aktywnością i bogactwem własnej pomysłowości wykreowały pod przewodnictwem  artysty malarza  Marka Sołowieja i historyka sztuki Hanny Maziarczyk obraz o wymiarach   6m x 2,20 m. Posługując się różnymi technikami malarskimi jak gwasz ,akryl ,kredka ,pastel powstawały fragmenty pejzażu, ukrytych marzeń ,wyobraźnia bez granic inspirowała do pracy twórczej.

   Czerwcowe słońce rozsyła wiele kolorów, dlatego uczniowie  w sposób spontaniczny i energiczny posługiwali  się pędzlami , szpachelkami, rozmazywaniem  farby tworząc niezwykle wyśniony, emanujący radością obraz. W trakcie działań praktycznych uczniowie wysłuchali prelekcji na temat malarstwa abstrakcyjnego i malarstwa gestu wygłoszonego przez Hannę Maziarczyk, która opowiadała o kompozycji oraz  interpretowaniu natury i zjawisk w sztuce.

  Warsztaty artystyczne to kontynuacja autorskiego projektu Marka Sołowieja pt. „Lekcja malarstwa inaczej”. Marek Sołowiej od kilku lat  pokazuje,że malarstwo jako ważną dziedzinę w życiu człowieka, przesyła komunikat , że sztuka jest obecna w życiu  i przez całe życie dostarcza emocji  kreuje postawy czy dążenia.  Wydarzeniem poprzedzającym wspólne malowanie było   spotkanie z artystą w maju 2014 r. w  Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego na wystawie jego  prac  pt. „Malarstwo czystej duszy – Nie wszystko na sprzedaż”. Młodzież mogła zapoznać się z tematyką obrazów oraz techniką  pastelu.

   Po raz pierwszy uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu mieli możliwość swobodnego wspólnego malowania obrazu o tak  wielkich rozmiarach płótna. Takie działania pt.”Lekcja malarstwa inaczej” rozbudzają zainteresowania sztuką i estetyką wśród dzieci .Spotkanie z artystą wspólne malowanie to także doskonała zabawa a przede wszystkim kształtowanie ekspresyjnych przeżyć artystycznych i nauka przekazywania własnych uczuć a zarazem kolejna lekcja wychowawcza.

 

 

                                                                                                    Hanna Maziarczyk historyk sztuki

 


Komentarze  

 
0 #1 DUSZA „LATA” z cyklu lekcja malarstwa inaczej – wakacje 2014 r.Lucy 2014-10-16 06:19
DUSZA „LATA” z cyklu lekcja malarstwa inaczej – wakacje 2014
r.
Really when someone doesn't understand after that its up to
other visitors that they will help, so here it occurs.


My weblog :: dog obedience training los angeles
yelp: http://prasalnik.fakulteti.mk/questions/685/describing-fundamental-standards-in-dog-obedience-training-los-angeles
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Menu główne

Najnowsze galerie

Facebook

R E K L A M A

Wersja językowa

P O L E C A M Y

Ważne adresy

R E K L A M A

W naszej galerii..

Kamera

Statystyki

05305303
Dziś
Wczoraj
Ten Tydzień
Ubiegły Tydzień
Ten Miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
174
1366
174
2950349
40782
39526
5305303

Twoje IP: 54.82.57.154